Зміна власників у провідних футбольних клубах: хто купив і за скільки?
За останні два десятиліття в клубному футболі відбулося помітне зрушення в динаміці володіння. Однак переломний момент стався 13 квітня 2017 року, коли "Мілан" був офіційно проданий китайсько-американському холдингу "Rossoneri Sport Investment Lux". Хоча й до цього моменту власником фактично будь-якої топової команди в Європі міг стати перший зустрічний мільярдер, як Абрамович із "Челсі", ця угода яскраво продемонструвала, що ФК перестали бути просто спортивними організаціями. Вони перетворилися на глобальні бренди з безмежним рекламним потенціалом.
Коли в гру включилися саудити з невичерпним запасом нафтодоларів, футбольний світ остаточно зійшов з котушок. Їхні інвестиційні фонди та приватні організації буквально скупили всіх грандів, зробивши зі спортсменів цінні активи. Утім, конкуренція - це двигун прогресу. Вона змушує атлетів працювати старанніше, роблячи матчі цікавішими, а ставки футбол ще більш інтригуючими.
Пропонуємо згадати найгучніші продажі провідних футбольних клубів. Буде цікаво, оскільки такі угоди часто супроводжуються суперечливими дискусіями щодо впливу нового господаря на успіх команди та подекуди політичними інтригами.
Купівля "Ньюкасл Юнайтед" консорціумом під керівництвом Public Investment Fund
Коли 2021 року стало відомо, що тепер 80% акцій "Ньюкасла" контролює найбагатший інвестиційний Саудівської Аравії, ця угода, оцінена щонайменше в 300 мільйонів фунтів, спантеличила. З одного боку, "сороки" знайшли щедрого спонсора, чиї грошові вливання гарантують команді низку преференцій, а саме:
- амбітну трансферну політику з можливістю залучати зіркових гравців і посилювати склад команди;
- стабільність і довгострокове планування;
- підвищення глобальної впізнаваності;
- вкладення коштів у модернізацію стадіону, тренувальної бази та інших об'єктів інфраструктури клубу.
Однак, з іншого боку, угода викликала низку запитань і побоювань. Наприклад, існує популярна думка, що купівля ФК є одним зі способів відмивання грошей і штучного підвищення престижу Саудівської Аравії.
Поглинання "Парі Сен-Жермен" Qatar Sports Investments
У 2011 році група Qatar Sports Investments викупила контрольний пакет акцій французького клубу "ПСЖ". Тоді сума угоди обійшлася в 50 млн євро, але фонд також покрив борг ФК у розмірі 20 млн євро і компенсував дефіцит 28 млн євро за сезон 2010-2011. Зроблена ставка на футбол була частиною ширшої стратегії Катару з використання спорту з метою поліпшення свого міжнародного іміджу.
Придбання "Челсі" Романом Абрамовичем
Ймовірно, одним із найбільш значущих моментів в історії зміни футбольних босів стала купівля лондонського клубу "Челсі" російським олігархом Романом Абрамовичем у 2003 році. Ця угода, вартістю близько 140 мільйонів фунтів, не тільки врятувала команду від фінансових проблем, а й відкрила еру величезних інвестицій у гравців і нових маркетингових стратегій. Примітно, що навіть найбільша букмекерська контора Казахстану виступала титульним спонсором "Челсі" донедавна, не рахуючи контрактів з "Астон Вілла", "Лестер", "Ньюкасл" і "Ювентус".